Gölgelik File

Gölgelik File

Gölgelik File Çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında, açık mekanları ve yaşam alanlarını güneşten ve diğer hava olaylarından korumak amacıyla üretilen file çeşitlerini gölgelik file adı verilmektedir. Polietilen malzeme ile üretilen ve birbirinden farklı ebatlarda hazırlanan gölgeleme filesi modelleri farklı renk alternatifleri ile güçlü bir koruyucu olarak görev yapmaktadır. Kullanıldığı alanlarda öncelikli amacı kaliteli ve sağlıklı gölgelik alanlar oluşturmak olan gölgeleme fileleri aynı zamanda toz ve yağmur gibi dış etkenlerin de önüne geçerek daha verimli yaşam alanları oluşturmanızı sağlayacaktır.

Gölgelik file nedir

Açık bir alanda güvenli ve kaliteli gölgelik bir alan oluşturmak istediğinizde tercih edebileceğiniz ürünlerin başında gölgeleme filesi modelleri gelmektedir. Farklı dokuma kalınlığına sahip olan gölgeleme filesi modelleri tüketicilerin tercihleri doğrultusunda, kullanım amacına göre satın alınmaktadır. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ürünler istenilen ebatlarda hazırlanabilen ekonomik bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

gölgeleme filesi nedir ve ne işe yarar diye araştırma yaptığınızda öncelikli olarak karşımıza çıkan açıklamaların başında güneş alan açık alanları güneş ışınlarından korumak amacıyla üretilen ürünler olduğu yer alacaktır. Özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminde etkisini arttıran güneş ışınları insan sağlığını tehdit eden önemli unsurlardan birisidir. Bahçe gibi güneş alan açık alanlarda UV ışınlarını en aza indirmeyi hedefleyen ve kaliteli gölgelik alanlar oluşturmanızı sağlayan gölgeleme filesi modelleri yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Gölgelik file kullanımı

Gölgeleme filesi modelleri sahip olduğunuz bireysel bahçelerle yaygın şekilde kullanılabildiği gibi birçok ticari işletmenin de tercih etmiş olduğu en ekonomik ürünlerin başında gelmektedir. gölgelik oluşturmak için kullanılan alternatif yöntemler ile kıyaslandığında sağlamış olduğu avantajlar gölgeleme filesi kullanım alanını oldukça genişletmektedir.

Farklı birçok açık mekanda, değişik renk alternatifleriyle karşınıza çıkan gölgeleme filesi modellerinin sıklıkla kullanıldığı alanlar şöyle sıralanmaktadır;

 • Bahçeler,
 • Seralar ve tarlalar
 • Çocuk oyun alanları ve parklar,
 • Okulların açık alanları,
 • Balkon ve teraslar,
 • Peyzaj alanları,
 • Alışveriş merkezlerinin açık alanları,
 • Otel bahçeleri ve otel çevresi,
 • Açık spor alanları,
 • Açık konser alanları,
 • Açık etkinlik alanları,
 • İnşaat alanları,
 • Açık havuzlar ve havuz alanları,
 • Plajlar,
 • Otoparklar,
 • Cafe ve restoranların bahçeleri ve açık alanlarıdır.

Kısacası güneş ışığına maruz kalan ve bu nedenle gölgelik bir alan oluşturulmak istenen tüm alanlarda gölgelik file kullanımı uygun olacaktır.

Gölgelik file özellikleri nelerdir

Gölgelik amacı ile kullanılan bu ürünler gölgeleme filesi ve tente üretimi yapan firmalar tarafından üretilmektedir. O üretim yapan her bir firma tarafından farklı özelliklerde üretiliyor olsa da gölgeleme filesi ürünlerinin genel özellikleri birbiriyle aynı seyretmektedir. Çok önemli kullanım avantajları sağlayan bu ürünlerin genel özellikleri şöyledir;

 • Gölgelik fileler güneş ışığının etkisini maksimum düzeyde azaltan ve kaliteli gölgelik alanlar oluşturan ürünlerdir.
 • Farklı aralıklarındaki dokunma oranlarıyla hazırlanan bu ürünler zararlı UV ışınlarının geçişini engellemektedir.
 • Hava alabilen yapısı sayesinde sıcaklığı kontrol etme imkanı sağlamakta ve böylelikle optimum iklimlendirme koşullarını güvenli bir şekilde yaratmaktadır.
 • Güneş koruma özelliği ile birlikte şiddetli kar ve dolu yağışı gibi olumsuz hava koşullarında da kullanıldığı alanlarda etkin ve güvenli bir ortam yaratmaktadır.
 • Üretildiği malzemeler açısından bakıldığında oldukça dayanıklı ürünler olduğu gözlemlenmektedir. Yoğun ve zorlayıcı dış hava koşullarına rağmen uzun bir dönem yırtılmadan ve güvenli bir şekilde kullanım imkanı sunmaktadır.
 • Tekrar tekrar kullanılabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Alternatif yöntemler ile kıyaslandığında uzun yıllar ve tekrar tekrar kullanılabilme özellikleri sayesinde oldukça ekonomik bir yöntem olarak tercih edilmektedir.
 • Delikli yapısı sayesinde hava sirkülasyonunu sağlamaktadır.
 • İnsanlar için güvenli gölgelik alanlar yaratabildiği gibi kuş, böcek ve benzeri canlılar için de koruyucu özellikler taşımaktadır.
 • İstenilen ebatlarda üretebilme imkanı bulunmaktadır.
 • İstenilen renklerde üretilerek koruyucu özelliğiyle birlikte kullanıldıkları alanlarda estetik bir görüntü oluşturmaktadır.
 • Rulo haline getirilebilen hafif ürünler olduğu için taşınması hayli kolaydır. Nakliye açısından ekonomik bir ürün olacaktır.
 • Uygulanması oldukça kolaydır. Profesyonel bir destek ihtiyacı duyulmadan kendi imkanlarınızla kurabilir ve geri sökebilirsiniz.

Gölgeleme filesi üretimi yapan birden farklı marka ve firmalar bulunmaktadır. Her bir firmanın üretmiş olduğu ürünler birbirinden farklı kaliteler taşıyor olsa da bu ürünlere ait genel özellikler yukarıda belirtildiği şekildedir.

Gölgelik file neden tercih edilir

Gölgeleme filesi adı altında üretilen ürünler için oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi bu ürünlerin öncelikle üretim amacı açık alanlarda gölgelik bölgeler oluşturmaktır. Ancak bu ürünler gölgelik file olarak kullanılabildiği gibi bazı farklı amaçlar ile de kullanılabilen fonksiyonel ürünlerdir. Gölgelik file modellerini neden tercih etmeliyiz ve hangi alanlarda verimli bir şekilde kullanabiliriz diye araştırma yapanlar için işte detaylar;

 • Gölgeleme fileleri her türlü açık alanda kaliteli ve verimli gölgelik alanlar oluşturmak için tercih edilebilmektedir.
 • Gölgeleme fileleri bahçelik alanların sınırlarını belirlemek ve size özel bahçeleri dış dünya ile ayırarak görüntü kesmek amacıyla çit filesi olarak tercih edilebilmektedir.
 • Gölgeleme fileleri bahçelik alanlarda hayvanlarla bitkilerin arasını bölmek istediğinizde ya da bahçelik bir alanda farklı amaçlarla bölümlendirmeler yapmak istediğinizde tercih edilebilmektedir.
 • Gölgeleme fileleri sera filesi olarak tercih edilebilen en verimli ürünlerdir.

Gölgelik file avantajları nelerdir

Oldukça geniş bir kullanım alanında tercih edilen gölgeleme filesinin sağlamış olduğu avantajlar ile uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Açık alanlarda gölgelik bölgeler oluşturmak istediğinizde ya da görüntü kesmek istediğinizde bu ürünleri tercih edebilirsiniz. İstediğiniz ölçülerde satın alabileceğiniz gölgelik fileler kendi imkanlarınızla kolayca monte edebileceğiniz portatif ve ergonomik ürünlerdir. Bu ürünlerin bu kadar yaygın kullanılıyor olmasının altında yatan en önemli nedenler sağlamış olduğu kullanım avantajlarıdır. Gölgeleme filesi olarak üretilen birbirinden farklı ürünlerin kullanıldığı alanlarda sağlamış olduğu avantajlar şöyledir;

 • Alternatif yöntemlere göre oldukça ekonomik bir ürün çeşididir.
 • Kullanım alanın ölçülerine göre istediğiniz ebatlarda satın alınabilmektedir.
 • Farklı renk alternatifleriyle satışa sunulmaktadır.
 • Yapısı gereği kolay temizlenebilen ürünlerdir. Dolayısıyla kullanıldığı alanlarda temizlik ve hijyen her zaman ön planda olmaktadır.
 • Leke tutmayan bu ürünler sadece su ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.
 • Koruma ve görüntü kesme özelliğiyle birlikte estetik bir görüntü oluşturmaktadır.
 • Geniş yüzey alanı sayesinde düz şekilde kullanılabildiği gibi üzerine istenilen şekilde baskı yapılabilecek etkin reklam alanları olarak tercih edilebilmektedir.

Gölgeleme filesi modelleri sağlamış olduğu avantajlar nedeniyle çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bireysel alanlarda ya da ticari işletmelerde verimli bir kullanım imkanı sunan bu ürünler her geçen gün farklı amaçlarla yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Neden Gölgeleme filesi kullanmalıyız

Güneşin yaydığı UV ışınları insan vücudu için oldukça zararlıdır. Birebir bu ışınlar ile maruz kaldığınızda cilt kanseri, güneş lekelenmeleri, kırışıklıklar, güneşe bağlı alerjik oluşumlar ve kaşıntı gibi zararlı birçok durum ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle özellikle güneşin yoğun hissedildiği mevsimlerde açık alanlarda zaman geçirirken güneş ile direkt temas etmemeniz büyük önem taşımaktadır. Tüm açık alanlarda insanların kendilerini güneşten koruyan bildikleri güvenli gölgelik alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanların oluşturulabilmesi için yaygın bir şekilde tercih edilen ürünlerin başında gölgeleme tülü modelleri gelmektedir.

Gölgelik file modelleri zararlı güneş ışınlarını engelleyerek insanların sağlıklı bir şekilde zaman geçirebilecekleri verimli gölgelik alanlar oluşturmaktadır. Bu nedenle yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Gölgelik file çeşitleri nelerdir

Gölgelik modelleri çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Bu ürünlerin bu kadar yaygın bir şekilde tercih ediliyor olmasıyla birlikte gölgelik file çeşitlerinde de geniş alternatifler sunulmaktadır. Gölgelik f çeşitlerinden maksimum düzeyde bir verimlilik elde edebilmeniz için doğru alanlarda doğru ürünleri kullanıyor olmanız büyük önem taşımaktadır. Bunu sağlayabilmek için gölgeleme filesi çeşitleri bazı kategorilerde birbirinden ayrılmaktadır.

Gölgeleme filesi çeşitleri nelerdir ve hangi kategorilerde ele alınır diye araştırma yapanlar için işte bazı detaylar;

Dokuma sıklığına göre gölgelik file çeşitleri

Gölgeleme filesi çeşitleri birbirinden farklı dokuma sıklığı ile üretilmektedir. %35, %40, %55, %65, %75 ve %95 Dokuma oranlarında üretilen bu ürünler farklı kullanım amaçlarına göre farklı oranlarda tercih edilmektedir. Dokuma sıklık oranı düşük olan bir gölgelik file güneşi daha yoğun şekilde geçirecek, dokuma sıklık oranı yüksek olan bir gölgelik file güneşe karşı çok daha etkin bir koruma sağlayacaktır. Bu ürünler arasında bir seçim yaparken ürünü nerede kullanacağınız ve hangi amaçla kullanacağınız büyük önem taşımaktadır.

Rengine göre gölgelik file çeşitleri

Gölgelik file satın alırken bu ürünlerin dokuma sıklığı ile birlikte renkleri de en çok araştırılan konulardan birisidir. Çünkü bu ürünler koruyucu özelliklere sahip olduğu gibi aynı zamanda dekoratif ürünler olarak da ön plana çıkmaktadır. Çoğunlukla bahçe ve benzeri alanlarda kullanıldığı için yeşil gölgelik file seçenekleri tercih edilmektedir. Plaj ve havuz gibi alanlarda mavi renklerde üretilen gölgelik file modelleri ön planda yer almaktadır. Görüntü kesme amacıyla veya otopark gibi alanlarda siyah renklerde karşımıza çıkan gölgelik file çeşitleri kullanıldığı alanlarda amacına uygun olan farklı renkler ile üretilen geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Baskılı veya baskısız gölgelik file çeşitleri

Gölgelik file olarak kullanılan ürünler çoğunlukla oldukça geniş bir yüzey alanına sahiptir. Çit filesi veya inşaat filesi olarak kullanılan ürünlerde bazen baskılı ürünler tercih edilebilmektedir. İstediğiniz renk alternatiflerini de seçebileceğiniz gölgelik file çeşitleri eğer ticari bir firma için kullanılıyorsa bu ürünler üzerine firmaya ait marka ve logo baskısı yapılabilmektedir. Böylelikle koruyucu özelliğiyle birlikte kullanıldığı alanlarda etkin bir reklam alanı oluşturarak çok uygun maliyetlerde tanıtım imkanı sunabilmektedir.

Gölgelik file fiyatları

Gölgelik file fiyatları alternatif olarak önerilen ürünler ile kıyaslandığında oldukça ekonomik ve avantajlıdır. Bu ürünlerin yaygın bir şekilde tercih ediliyor olmasının ana sebeplerinden birisi bu ürünlerin sunmuş olduğu ekonomik fiyat avantajlıdır.

Alternatif yöntemlere nazaran oldukça ekonomik olan gölgelik file fiyatları kendi içerisinde değerlendirilirken bazı kriterler baz alınmaktadır. Gölgelik file fiyatlarını etkileyen birincil etken olarak dokuma sıklığı değerlendirilmektedir. Gölgelik filelerin dokuma sıklık oranları arttıkça bu ürünlerin fiyatlarında da bir artış yaşanmaktadır. Dokuma sıklığı ile birlikte bu ürünlerde bazı alınan bir diğer kriter satın alınan ürünün metrekaresidir.

Gölgelik file çeşitleri metrekare hesabıyla satılmaktadır. Kullanılacak olan alanın ölçülerine göre, birebir ve özel olarak satın alabileceğiniz gölgelik file fiyatları kullanım alanının büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla gölgelik file fiyatları belirlenirken öncelikli olarak sizlerin bu ürünleri hangi alanda ve hangi amaçla kullanıyor olmanız büyük önem taşımaktadır. kullanılacak olan alanın ölçülerine göre bir fiyatlandırma yapılırken aynı zamanda kullanım amacına göre dokuma sıklığı seçiminiz belirlenecevk ve fiyatlandırmalar bu doğrultuda netleştirilecektir.

11.11.2022
249
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?